ExpolandTour

ICCI 2021 Dijital Konferansı Enerji’nin Gelecek Gündemini Şekillendirdi

ICCI (Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı) ve Türkiye Kojenerasyon Derneği tarafından gerçekleştirilen ICCI 2021 Dijital Konferansı sona erdi. Konferans boyunca enerji sektörünün gündemindeki en önemli konular tartışılırken geleceğin belirleyicisinin enerji olacağı vurgulandı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 28 yıldır kesintisiz olarak desteklenen enerji platformu ICCI’ın  (Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı) makro stratejilerin tartışıldığı konferansı, yaklaşık 11 bin uluslararası ve ulusal enerji profesyonelini piyasa işleyişine yön veren kamu kurum ve kuruluşlarının karar alıcılarıyla buluşturdu.

2 gün boyunca Türkiye Kojenerasyon Derneği, DEİK, EDAC, Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü, ENSİA, TÜBİTAK MAM, TWRE, EPİAŞ, JED, SHURA, Biyo Enerji, GÜYAD, GENSED, İTÜ başta olmak üzere enerji ile ilgili sektörün önde gelen 14 kurumu ve EPDK ile ETKB gibi yasa koyucuların düzenledikleri özel oturumlar ve teknik oturumlar ile toplamda 70 konuşmacının yer aldığı 18 oturum gerçekleşti. Global ölçekteki yüksek tecrübesi ve dünya enerji piyasasındaki trendlere ilişkin birikiminin verdiği güçle ICCI tarafından düzenlenen konferans yaklaşık 11 bin sektör profesyoneli tarafından takip edildi. Her zaman alanında ilkleri ve yenilikleri sunan ICCI Konferansı, bu sene de sektör için önemini bir kez daha tescillemiş oldu. Katılımcıların bugün konferansta tartışılan konuların önümüzdeki dönemin politikalarını etkileyecek konular olduğunu vurgulamaları da konferansın istediği hedefe ulaştığını bir kez daha gösterdi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNCELİĞİMİZ

Konferansta enerji sektörünün gündemindeki en yaşamsal konuların tartışıldığını belirten Türkiye Kojenerasyon Derneği Başkanı Yavuz Aydın, “Konferansımız bu yıl da uzman ve deneyimli konuk konuşmacı ve panelistlerle gerçekleşti. 2 gün boyunca çok yoğun ve sürekli bir katılımcı kitlesi tarafından çevrimiçi olarak izlenen konferansımız enerji camiasının etkin insanları olarak yakın dönemden başlayarak gelecek 5 yıllık dönemde ciddi zorlukların üstesinden gelmekle yükümlü olacağımızı gösterdi. Her zaman olduğu gibi biz de çalışmalarımızla sektörümüzü desteklemeye devam edeceğiz ve tüm zorlukları enerji verimliliği kavramını öncelikli tutarak başarıyla aşacağımıza inanıyorum.” dedi.

ENERJİDE İLKLER VE YENİLİKLER ICCI’DA MASAYA YATIRILDI

Konferansla ilgili değerlendirmede bulunan Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel ise “ICCI 2021 Dijital Konferansı beklediğimizin bile üstünde bir ilgiyle gerçekleşti. ICCI ve Türkiye Kojenerasyon Derneği olarak, enerji sektörünün tüm paydaşlarını ICCI çatısı altında 28’inci kez buluşturmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık. 2 gün boyunca 18 oturumda 70 konuşmacıyı ağırladık. Konferans katılımcılarımız ise hem niteliksel olarak hem de sayı olarak bizleri çok memnun etti. ICCI web sayfamızdan ve youtube hesabımızdan iki günde toplam 10.974 kişi (tekil IP) bizleri izledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’in ve EPDK Başkanımız Sayın Mustafa Yılmaz’ın açılışımıza katılarak destek vermeleri bizi çok mutlu etti. Bu başarıda, ICCI olarak Türkiye Kojenerasyon Derneği ile belirlediğimiz odak konuların ve seçkin katılımcılarımızın en önemli etken olduğunu düşünüyorum. Bu çerçevede, ICCI 2021 Dijital Konferansı’na bazı başlıklar damga vurdu. Bunlardan bir tanesi “Net- Sıfır Hedefi Oturumları” oldu: “Yeşil Mutabakat”“Sınırda Karbon Vergisi”“Karbon Ticareti” ve “Hidrojen” konuları bugünlerde enerji sektörümüzün gündeminde yer alıyor. Bu konulara 4 özel oturum ayırdık. Bununla beraber Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Enerji Tahkimimdeki Güncel Gelişmeler” konusu da ilgi çekti. “İklim Değişikliği” de biliyorsunuz en çarpıcı başlıklardan biri ve hayatlarımızdaki etkilerini çok açık bir şekilde görüyoruz. Bu başlığa da hocamız Sayın Volkan Ediger ile detaylı olarak değinmiş olduk. Bu vesileyle emeği geçen tüm kurumlara, konuşmacılarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Buna ek olarak, fiziki fuarımızı artan pandemi vakaları nedeniyle 16-18 Mart 2022 tarihlerine erteledik. Bu tarihe kadar yine dijital etkinliklerimizle ülkenin enerji gündemini belirlemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).